Seventy-Seven Bearcats are Named to NWC Scholar-Athlete List

Kelsey Walker (So., M/GK, Westerville, OH/Westerville North HS) is one of 15 Willamette women's soccer players on the NWC Scholar-Athlete list.
Kelsey Walker (So., M/GK, Westerville, OH/Westerville North HS) is one of 15 Willamette women's soccer players on the NWC Scholar-Athlete list.

SALEM, Ore. -- A total of 77 athletes from Willamette University have been selected as Northwest Conference Scholar-Athletes for the 2015-16 academic year. Nine of the Bearcat athletes participated in two sports (86 overall awards). A total of 988 athletes from the nine NWC colleges and universities qualified for the award.

The honor requires at least a 3.5 cumulative grade point average (4.0 scale). In addition, each athlete had to participate in a full season on a varsity team this past year.

Willamette placed 44 athletes from women's teams on the NWC Scholar-Athlete list (including six two-sport athletes for 50 total awards). The Bearcat men's teams qualified 33 athletes for NWC Scholar-Athlete status (including three two-sport athletes for 36 total awards).

Willamette's NWC Scholar-Athletes for 2015-16

* Two-sport athlete

Baseball
Mason Fessler, So., Exercise Science, Woodburn, Oregon
Aaron Fong, So., Japanese Studies/Economics, Honolulu, Hawaii
Jett Gallagher, So., Civic Communication and Media, Santa Cruz, California
Tyler Janitz, Fr., Undecided, Modesto, California
Aaron Mell, Fr., Undecided, Newcastle, Washington
Perry Van Eckhardt, So., Exercise Science, El Cerrito, California

Men's Basketball
Dylan Critchfield, So., Computer Science, Broomfield, Colorado
Conner Olson*, Jr., Chemistry (Biochemistry track), Tigard, Oregon
Nathan Sherfey, So., Economics, Chehalis, Washington
Jameson Willems, Fr., Undecided, Billings, Montana

Women's Basketball
Whitney Anderson, So., Exercise Science, Willamina, Oregon
Madi Andresen, So., Sociology, Forest Grove, Oregon
Racyne Parker, Jr., Biology/Anthropology, Klamath Falls, Oregon
Jill Phillips*, Sr., Chemistry (Biochemistry track), Fairbanks, Alaska
Kelsey Walker*, So., Physics, Westerville, Ohio
Alex Wert, Jr., Chemistry, Spokane, Washington

Men's Cross Country
Keith Carlson*, Fr., Undecided, Bainbridge Island, Washington

Women's Cross Country
Ami Boucher*, Jr., Exercise Science, Concord, California
Emily Evans, Fr., Enviromental and Earth Science, Anchorage, Alaska
Olivia Mancl*, Jr., Biology, Seattle, Washington
Taylor Ostrander*, Sr., Exercise Science, Kenai, Alaska
Alyssa Reese, So., Exercise Science, Louisville, Colorado

Football
Mason Alldredge, Fr., Undecided, Castle Rock, Colorado
Ryan Knowlton, So., Chemistry (Biochemistry track), Puyallup, Washington
Hans Lehndorff*, Sr., Economics/Religious Studies, Boulder, Colorado
Taylor Livingston, So., 3/2 Engineering, Ojai, California
Kevin Martz, So., Biology, Salem, Oregon
Conner Olson*, Jr., Chemistry (Biochemistry track), Tigard, Oregon
Tao Oulman, Fr., Undecided, Portland, Oregon

Men's Golf
Stephan Bartz, Sr., Psychology, San Francisco, California
Trent Jones, Fr., Undecided, Kenmore, Washington

Women's Golf
Maddi Barnett, So., Economics, Boise, Idaho

Women's Rowing
Elspeth Charno, So./Fr., Studio Art, Port Angeles, Washington
Rachael Christman, Fr., Undecided, Kennewick, Washington
Elizabeth Crowther, Fr., Undecided, Boise, Idaho
Julia Di Simone, So., Anthropology/Latin American Studies, Livermore, California
Kyra Farr, Fr., Undecided, Bellevue, Washington
Carli Fawcett, Fr., Biology, Rancho Santa Margarita, California
Brenda Mittelsbuscher, Jr./So., Mathematics/Economics, Pacheco, California
Clara Sims*, Fr., Undecided, Los Lunas, New Mexico

Men's Soccer
PJ Gibson, Fr., Undecided, Carmel, Indiana
Samuel Gonzalez, Sr., Politics, Junction City, Oregon
Eric Keefe, Fr., Computer Science/Mathematics, Wellington, New Zealand
Sebastian Mortimer, Sr., Biology, Moscow, Idaho
Ethan Tait, Sr., Spanish, Turlock, California

Women's Soccer
Karmen Chavez-Sam, Fr., Undecided, Eastvale, California
Veronica Ewers, Sr., Anthropology/Spanish, Moscow, Idaho
Rachel Fischer, Fr., Undecided, Anchorage, Alaska
Amanda Fong, Fr., Undecided, Kensington, California
Kinsey Keene, Jr., Psychology, Eagle, Idaho
Hannah Lea, Fr., Undecided, Richland, Washington
Izzy Lilly, Fr., Undecided, Sebastopol, California
Emmy Manset, So., Sociology, Ventura, California
Kate Matthews, Fr., Undecided, Bainbridge Island, Washington
Maddie McClure, Fr., Undecided, Durango, Colorado
Jill Phillips*, Sr., Chemisty (Biochemistry track), Fairbanks, Alaska
Katie Pierson, So./Fr., Exercise Science, San Francisco, California
Emily Sewall, Jr., Exercise Science, Petaluma, California
Clara Sims*, Fr., Undecided, Los Lunas, New Mexico
Kelsey Walker*, So., Physics, Westerville, Ohio

Softball
Kathryn Moore, So., Biology, Reno, Nevada
Danielle Saunders, So., Civic Communication and Media, Salem, Oregon

Men's Swimming
Dan Aki, Jr., Physics, Union City, California
Andrew Lum, Sr., Exercise Science, Honolulu, Hawaii
Alika Masei, Jr., Sociology/Women's and Gender Studies, Salem, Oregon
Reuben White, So., Economics, Portland, Oregon

Women's Swimming
Margo Coxon, So., Chemistry (Biochemistry track), Lake Forest Park, Washington
Jamie Johnson, So., Chemistry, Seattle, Washington
Katie Lively, Fr., Undecided, Springfield, Oregon

Men's Tennis
Colin Yamaguchi, Sr./Jr., International Studies, Clackamas, Oregon
Endy Zarate, Fr., Economics, Salem, Oregon

Women's Tennis
Alexis Gjurasic, Fr., Undecided, Olympia, Washington

Men's Track and Field
Keith Carlson*, Fr., Undecided, Bainbridge Island, Washington
Hans Lehndorff*, Sr., Economics/Religious Studies, Boulder, Colorado
Ben Newman, Fr., Undecided, Ventura, California
Paul Schot, Jr., Computer Science, Forest Grove, Oregon

Women's Track and Field
Ami Boucher*, Jr., Exercise Science, Concord, California
Emily Evans, Fr., Enviromental and Earth Science, Anchorage, Alaska
Maura Forbush, Jr., Biology, Hollister, California
Kylea Johnson, Sr., Environmental Science, Onalaska, Washington
Olivia Mancl*, Jr./So., Biology, Seattle, Washington
Taylor Ostrander*, Sr., Exercise Science, Kenai, Alaska
Bridgette Peirce, So., English, Reno, Nevada

Volleyball
Alexa Becker, Sr., Exercise Science, El Dorado, California
Alexa Dowdell, Jr., Computer Science, Mililani, Hawaii
Tynan Gable, So., Exercise Science, Woodinville, Washington